EXPEDÍCIA DENNÍK O NÁS MATERIÁL PARTNERI FAKTY KNIHA NÁVŠTEV INÉ
SK | EN | DE
 
AKTUALITY:

19.6.2006 - Naspat na Slovensku...

19.6.2006 - Death Road Downhill

8.6.2006 - Illimani, alebo ako zlyzovat tron bohov...

5.6.2006 - Odmietnuti v Cordillera Apalobamba

 
FAKTY


PERU
info

Rozprestiera sa na západe Južnej Ameriky. V dĺžke 2000 km ho obmýva Tichý oceán. Pôsobením studeného Humboldtovho (Peruánskeho) prúdu tvorí pobrežie pustá púšť. Krajinou sa vinú tri reťaze Ánd (Pobrežná, Západná a Východná Kordillera) s hlbokými dolinami. Na juhu medzi Západnou a Východnou Kordillerou v nadmorskej výške 3000-4000 m sa dvíha suchá plošina Altiplano. Najvyšším vrchom krajiny je Huasacarán (6768 m n. m.). Na východe krajiny zasahuje pahorkatinou, ktorá sa zvažuje do pralesom pokrytej nížiny. Bývalá španielska kolónia získava nezávislosť roku 1821. Názov krajiny v jazyku guaranských Indiánov znamená rieku, vodu. Značná je ťažba ropy, fosfátov a rúd medi, olova, zinku, molybdénu, zlata, striebra, železa. Rozvinutá je hutníctvo tvrdených farebných kovov a železa, chemický priemysel a strojárstvo (montáž áut). Dôležité je aj potravinárstvo (rybie konzervy) nadväzujúce na rybolov. Peru je jedným z najväčších exportérov poľnohospodárskych produktov v Latinskej Amerike. Najdôležitejšie vývozné artikle sú káva, cukor, vlna, kakao. Značný je aj nelegálny export listov koky. V tropických pralesoch sa získavajú cenné dreviny. Na pasienkoch Ánd je rozšírený chov alpák, lám a hovädzieho dobytka. Výnosy z rybolovu sa každoročne menia, ale predstavujú nepostrádateľný zdroj štátnych príjmov. Pamiatky starých, už neexistujúcich kultúr (Machu Pichu) sú lákadlom pre turistov.BOLÍVIA
info

Vnútrozemský štát leží uprostred Južnej Ameriky. Na západe krajiny sa tiahnu reťaze Ánd, sopečná Západná Kordillera (Nevado Sajama, 6542 m n. m.) a prevažne z usadených hornín budovaná Východná Kordillera s najvyšším vrchom krajiny (Jankho Uma, 6550 m n. m.). Obopínajú suchú náhornú plošinu Altiplano. Na nej sa nachádzajú slané jazerá (Poopó). Od Ánd na východ sa územie zvažuje cez vysočinu Yungas a klesá do Amazonskej nížiny na severe. Na juhu prechádza do nížin Gran Chaca. Bývalá španielska kolónia získala nezávislosť roku 1825. Krajinu pomenovali podľa Simona Bolívara, vodcu bojov za nezávislosť. Bolívia je bohatá na nerastné suroviny (zlaté, zinkové, strieborné, olovnaté a antimónové rudy, ďalej ropa a zemný plyn). Len ich časť sa dostáva na spracovanie a export. Popri štátom podporovanom spracovaní ropy, úprave rúd a výrobe kovov charakterizuje málo rozvinutý priemysel krajiny výroba potravín a spotrebného tovaru. Hlavný príjem pre obyvateľstvo plynie z poľnohospodárstva (cukrová trstina, bavlník, káva, citrusové plody). Rozšírený je chov lám, alpák, oviec a hovädzieho dobytka. Značné nelegálne príjmy zabezpečuje pestovanie a vývoz koky.

La Paz
Mesto leží v nadmorskej výške 3632 m a je najvyššie položeným sídlom vlády na svete. V pozadí sa čnie silueta impozantnej 6402 m vysokej hory Monte Illimani. V meste sa nachádza mnoho múzeí, pozoruhodná katedrála a baroková bazilika Menor de San Francisco. Zaujímavá je taktiež prechádzka po mestskom bulvári Avenida 16 de Julio. Obľúbenými výletnými cieľmi sú jazero Titicaca, údolia Yangasu, lyžiarske stredisko Chacaltaya a fascinujúce skalné formácie v Mesačnom údolí (Valle de la Luna). V blízkosti jazera Titicaca sa nachádza Tiahuanaco, najdôležitejšie archeologické mesto v Bolívii.

Cochabamba
leží vo výške 2558 m nad morom. Cochabamba je taktiež nazývané "mesto záhrad" a je náležito hrdé na svoju kultúru a folklór. Okrem iného sa tu nachádza Archeologické múzeum, v ktorom je vystavená zaujímavá zbierka starého indiánskeho písma.

Departamento Santa Cruz
je známe svojim nerastným bohatstvom. Rovnomenné mesto zažíva v poslednej dobe prudký stavebný rozvoj, no aj napriek tomu ostalo zachovaných mnoho historických budov z čias kolonizácie. Aj tu si obyvatelia zachovali pôvodné tradície.

Potosí
Cisárske mesto Potosí leží pri úpätí slávnej Monte Cerro Rico. Obrovský výskyt nerastov (predovšetkým striebra) pomohol mestu k bohatstvu. Počet indiánov, ktorí v koloniálnych časoch zomreli ako otroci v baniach, je obrovský. Mnohé bane sú ešte využívané a je možné do nich nazrieť.
V časoch kolonializácie bolo Potosí najdôležitejším a najľudnatejším mestom celého kontinentu. Dnes patrí k najdôležitejším historickým mestám v Južnej Amerika. Stará mincovňa je len jednou z mnohých historických zaujímavostí mesta.

Oruro
Oruro je banícke mesto s mnohými svedectvami z čias kolonializácie. Počas karnevalu sa tu môžete stať svedkom najpôsobivejších, náboženských a folklórnych predstavení v Južnej Amerike (febr/marec).

Sucre
sa nachádza v Departamento Chuquisaca a hralo dôležitú úlohu v boji za nezávislosť. Mesto ponúka okrem pôsobivých kostolov a pekných budov aj početné múzeá, knižnice a historické archívy ako sú Katedrálne múzeum, Národná knižnica, Koloniálne múzeum, Národopisné múzeum a Prírodovedecké múzeum.

Tarija
Mesto Tarija leží v nadmorskej výške 1957 m. Je to veľmi milé mesto s príjemnou klímou, kvetmi a dobrým miestnym vínom.

Departamentos Beni a Pando
Tieto regióny sa nachádzajú v strede bolívijskej džungle. Tu niekde sa vraj nachádza bájne zlaté mesto El Dorado, v jazyku indiánov “Paititi”. Je tu množstvo splavných riek a je ideálnym miestom pre výlety, turistiku a rybolov. Najväčšími mestami v tomto regióne sú Trinidad a Cobija. Organizované výlety do džungle so sprievodcom, vám umožnia poznať svet tropických rastlín a zvierat.ČILE
info

Rozprestiera sa na juhozápade Južnej Ameriky na pobreží Tichého oceána. V severo-južnom smere má rozpätie 4270 km. Chile patria Veľkonočný ostrov (162,5 km˛), Ostrovy Juana Fernándeza (185 km˛), Ostrov sv. Félixa, Ostrov sv. Ambróza a neobývaný malý ostrov Sala-y-Gómez. Na východe krajiny sa tiahnu reťaze Ánd rozčlenené úzkymi dolinami. Ich vrcholy siahajú nad 6000 m (Ojos del Salado, 6880 m n. m.). Na západnom úpätí Ánd sa nachádza pozdĺžna zníženina Stredočílska dolina, v ktorej leží hlavné mesto aj najsuchšia púšť Zeme Atacama. Pobrežie Tichého oceána lemuje Pobrežná Kordillera, ktorá na juhu prechádza do ostrovov. Krajina je nezávislá od roku 1818. Nerastné bohatstvo má značné (medená, molybdénová, strieborná ruda, liadok, jód, borax, ropa, zemný plyn, uhlie). Časť vyťažených surovín sa vyváža. Druhú časť spracúva rozvíjajúce sa hutníctvo farebných kovov a chemický priemysel. Významné je bavlnárstvo, spracovanie vlny a koží a potravinárstvo. Poľnohospodárska výroba sa sústreďuje do Stredočílskej doliny (hrozno, citrusy, jablká, figy, orechy, pšenica, zemiaky, strukoviny). Chov hovädzieho dobytka sa zakladá na dopestovaných krmovinách. Ovce chovajú Indiáni pastierskym spôsobom. Krajina vlastní významnú rybársku flotilu. Mnoho turistov navštevuje Veľkonočný ostrov pre známe kamenné sochy.

Severný región
Arica leží pri hraniciach s Peru. Toto mesto je vynikajúcim centrom pre turistov. Má pekné pláže a slávnu katedrálu Svätého Marka (San Marcos). V tejto oblasti sú vhodné podmienky pre podmorský rybolov.
Blízko mesta Arica sa nachádza jedinečná krajina Altiplano, na ktorej sú rozsiahle vulkány, slané močariská a jazerá v nadmorskej výške až 3 800 m, kde žijú indiáni Aymara. Môžete tu uvidieť lamy a alpaky.
Navštevovanou je blízka rezervácia World Biosphere Reserve a Národný park Lauca. Cestovaním smerom na juh cez Atacama sa dostanete k horúcim prameňom Mamina a k oáze Pica Valley. Prístav Antofagasta ponúka leteckú prepravu a veľa výletov na lodi. Neďaleko sa nachádza najväčšia otvorená baňa pre ťažbu medi Chuquicamata. Ďalej môžete navštíviť archeologické mesto San Pedro de Atacama a gejzíry v El Tatio.
Južnejšie na pobreží sa nachádza najlepšie situovaný prístav Coquimbo. V blízkosti leží nádherné kúpeľne stredisko Los Vilos. Deväť kilometrov severne od Coquimbo je hlavné mesto provincie La Serena. Je to šarmantné mesto ležiace vo výbornej polohe s pôvabnými budovaní a ulicami a zrekonštruovanou architektúrou atraktívneho španielskeho koloniálneho štýlu. Mesto leží pri ústi rieky Elqui River a turisti môžu odtiaľto podniknúť výlety do plodnej oblasti údolia Elqui Valley, ktoré je plné spomienok na chilského nositeľa Nobelovej ceny Gabriela Mistrala. Za pozornosť tiež stojí najväčšie observatórium na južnej pologuli Tololo.

Stredný región a ostrovy
Pastiersky región zväčša s miernym podnebím. Pod zasneženými štítmi Ánd sa rozprestierajú zelené polia, vinice a pomarančovníky. Hlavným prístavom je Valparaíso s početnými atrakciami. Iba 8km severne sa nachádza najmodernejšie chilské prímorské stredisko Vińa del Mar s kasínami, klubmi a modernými hotelmi. Športový klub Valparaíso Sporting Club ponúka výučbu póla.
Z Valparaíso smerujú vynikajúce cesty a železničné spojenie do Santiaga, kde turista nájde všetky vymoženosti moderného hlavného mesta vrátane dobrých hotelov. Panna Mária stráži mesto pred 860 metrovým vrchom Cerro San Cristóbal (Vrch svätého Krištofa). Na severe mesta nájdete ZOO, záhrady, reštaurácie a miesta s pekným výhľadom na celé Santiago.
Športové aktivity ponúkajú kluby Hippico a Prince of Wales Country Club . Zo Santiaga môžete vycestovať do zimných lyžiarskych stredísk Portillo, Farellones, najnovšie a najmodernejšie je Valle Nevado.
Južne, v srdci krajiny Chile, sa nachádzajú vinice, kde sa rodí vynikajúce chilské víno. Po precestovaní srdca krajiny narazíte na Talca s jeho krásnymi parkami a múzeami...

Ostrovy v Pacifiku
Ostrovy Juana Fernándeza sa nachádzajú 650km západne od Valparaíso. Prepravíte sa na ne lietadlom alebo člnom. Na týchto ostrovoch stroskotal na začiatku 18. storočia Alexander Selkirk. Na základe Selkirkovho dobrodružstva napísal Defoe novelu Robinson Crusoe. Ostrov Easter Island ležiaci 3800 km západne je známy takzvanými Moai - gigantickými kamennými figurínami vysokými deväť metrov.
Je tu aj vulkanický kráter Rano Kao, kamenné sochy v Oronco a múzeum v Hanga Roa, hlavnom meste ostrova. Najvhodnejšia preprava na Easter Island je letecky. Majitelia cestovných kancelárií a hotelov vychádzajú turistom v ústrety pri rezervácií leteckej prepravy. Na ostrove si môžete prenajať džíp, nákladné auto, motorku i kone.

Južný región
Odporúčame návštevu pôsobivých vodopádov v Laguna de Laja. Oblasť jazier začína v Temuco, kde rieky Lake Villarica, Trancura a Cincira vytvárajú nádhernú scenériu a raj pre rybárov. Vo svete je dobre známe hojne navštevované jazero Lake Todos. Na najjužnejšej železničnej stanici a najjužnejšom bode panamerickej autostrády sa nachádza malebné mesto Puerto Montt. V jeho blízkosti je malý rybársky prístav Angelmo. Zarytí cestovatelia nevynechajú návštevu ostrova Chiloé a ani najjužnejšiu časť krajiny, fjordy, ľadovce a drsnú krajinu chilskej Patagónie. Oblasť v okolí Magellanes a Tierra del Fuego sa stáva počas letných prázdnin svetovým turistickým strediskom.

Plavby k ľadovcom
Odchod je z Puerto Montt. Tieto plavby zahŕňajú nádherné cesty cez chilské zálivy, Beaglov Kanál a okolo Hornovho mysu (Cape Horn), prechod cez ľadovcové údolie (najmä cez Laguna San Rafael), fjordy a obrovské ľadové hory. Cestujúci môžu pristáť na rôznych miestach, najčastejšie v Puerto Natales a v argentínskej časti Tierra del Fuego.

Lyžovanie
Portillo (150km severovýchodne od Santiaga) je svetoznámym lyžiarskym a korčuliarskym strediskom. Ponúka zjazdové i cross-country lyžovanie na nádhernej Lagúne Inkov (Laguna del Inca). Ďalšie lyžiarske svahy nájdete na Farellones-El Colorado, La Parva a Valle Nevado. Najvhodnejším obdobím na lyžovanie je august (v sezóne jún - september).

TREKSPORT - Ži dobrodružstvo, preskúmaj svoje hranice.

FISCHER - Lyže do akýchkoľvek extrémov.

Allianz - Slovenská poisťovňa, a. s.

KAYLANDCARINTHIA - SLEEPING BAGS

KOMPERDELL

CARRERA

BUFF

TREKLAND

DURACELL

Skialpinistický klub Žiarska dolinaRádio FM

Lidé a hory

expedition.sk

 
EXPEDÍCIA |  DENNÍK |  O NÁS |  MATERIÁL |  PARTNERI |  FAKTY |  KNIHA NÁVŠTEV |  INÉ
 
Stránka vznikla v rámci projektu EXPEDITION.SK - zadarmo vytvoríme stránky vašich expedícií.
Návštevnosť:  98764