EXPEDÍCIA DENNÍK O NÁS MATERIÁL PARTNERI FAKTY KNIHA NÁVŠTEV INÉ
SK | EN | DE
 
AKTUALITY:

19.6.2006 - Naspat na Slovensku...

19.6.2006 - Death Road Downhill

8.6.2006 - Illimani, alebo ako zlyzovat tron bohov...

5.6.2006 - Odmietnuti v Cordillera Apalobamba

 
O EXPEDÍCII

V Južnej Amerike je ešte stále možné nájst neprebádané a veľmi zriedkavo navštevované oblasti. O tom sme sa presvedčili už počas úspešnej dvojčlennej mikroexpedície Ski Cordillera 2004.

Tentokrát sme sa rozhodli navštíviť Bolíviu - naším cieľom je pohorie Cordillera Ocidental, národný park Sajama a Cordillera Apalobamba.

Sajama je najvyšším vrcholom Bolívie, dôležitým prvkom v mytológii a kultúre národa Aymarov a so svojimi ľadovcami pokrytými svahmi snom každého skialpinistu, ktorý sa niekedy dostal do jej blízkosti.

Cordillera Apalobamba je zas veľmi zriedkavo navštevovaným pohorím, kde miestni obyvatelia dodnes žijú v spätosti s prírodou spôsobom života podobným tomu spred niekoľkých storočí. Je to kraj kondorov, lám, legiend a zvukov indiánskych píšťal...

Hory v Cordillera Apalobamba majú alpínsky charakter a blízkosť Amazonskej nížiny im zabezpečuje dostatočné zrážky a množstvo čerstvého snehu, čo nám umožní výstupy na lyžiach a následné zlyžovanie. Ku pohoriu dodnes neexistuje relevantná mapa a jeho východné svahy zvažujúce sa do Amazónskej nížiny sú neosídlené a minimálne prebádané. Opierať sa teda budeme o fragmnety anglických máp zo začiatku storočia a o často nepresné a neúplné náčrty s množstvom bielych miest. Po návrate radi pomôžeme budúcim návštevníkom tejto oblasti s GPS koordinátmi, popisom možných táborov a výstupových trás.


Ciele expedície:

Expedícia má početné ciele tak v horolezeckej a skialpinistickej, ako aj v kultúrnej a osvetovej oblasti:
  • Uskutočniť skialpinistické výstupy a zjazdy viacerých významných hôr v oblasti Cordillera Occidental v Bolívii. Mnohé z týchto hôr mali dôležité postavenie v kultúre a mytológii národov Aymara a Inka.
  • Prebádať vzdialené a zriedka navštevované pohorie Cordillera Apalobamba na východnom cípe hranice Peru a Bolívie, kde pravdepodobne uskutočníme viacero prvovýstupov a lyžiarskych prvozjazdov na neprebádaných a neosídlených východných svahoch pohoria, ktoré sa zvažujú do Amazonskej nížiny.
  • Spoznať mentalitu, spôsob života, tradície a hodnoty izolovaných horských komunít žijúcich v týchto vzdialených horských oblastiach v harmónii s prírodou.
  • Prezentácia našich poznatkov, fotografií a filmu na Slovensku, v Čechách a v Rakúsku pre lepšie spoznanie Bolívie.

Plánované výstupy:

Sajama (6542m) - najvyššia hora Bolívie a posvätná hora národa Aymara umiestnená v rovnomernom národnom parku na hraniciach Bolívie a Chile.

Parinacota (6323m) - prvozjazd strmou západnou stenou posvätného vulkánu v národnom parku Sajama, ktorého dvojičku Pomerape (6232m) sme ako prví zlyžovali južnou stenou počas výpravy v roku 2004.

Acotango (6052m) - historický prvozjazd zriedka lezeného vulkánu v blízkosti hranice Chile a Bolívie.

Cordillera Apalobamba - Počas expedície vystúpime v závislosti od snehových podmienok a stavu ľadovca na niekoľko vrcholov tohto izolovaného pohoria, ktoré následne ako prví v histórii zlyžujeme. Toto pohorie je vzdialené a bez akejkoľvek civilizácie a málo prebádané, preto bude táto časť expedície tým najnáročnejším no zároveň aj najvzrušujúcejším, čo na nás čaká.

Predbežne plánujeme zlyžovať najvyšší vrch pohoria - Chaupi Orco (6044m) a vrcholy Annaena (5853m) a Callijon (5827m), ako aj iné vrcholy. Konkrétny plán vznikne až počas samotného traverzu východnými svahmi pohoria v závislosti od snehových podmienok.

Hlavným bodom plánu je samozrejme predovšetkým šťastný návrat všetkých členov výpravy domov.

TREKSPORT - Ži dobrodružstvo, preskúmaj svoje hranice.

FISCHER - Lyže do akýchkoľvek extrémov.

Allianz - Slovenská poisťovňa, a. s.

KAYLANDCARINTHIA - SLEEPING BAGS

KOMPERDELL

CARRERA

BUFF

TREKLAND

DURACELL

Skialpinistický klub Žiarska dolinaRádio FM

Lidé a hory

expedition.sk

 
EXPEDÍCIA |  DENNÍK |  O NÁS |  MATERIÁL |  PARTNERI |  FAKTY |  KNIHA NÁVŠTEV |  INÉ
 
Stránka vznikla v rámci projektu EXPEDITION.SK - zadarmo vytvoríme stránky vašich expedícií.
Návštevnosť:  98478